וורדפרס
וורדפרס

מערכת ניהול תוכן בקוד פתוח

הערת המפתח

ברוכים הבאים. וורדפרס הוא פרוייקט מיוחד מאוד בשבילי. כל המפתחים והתורמים האחרים מוסיפים משהו למערכת, וביחד אנחנו יוצרים משהו יפהפה שאני גאה להיות חלק בו. אלפי שעות הושקעו בוורדפרס, ואנחנו ממשיכים לשפר אותה מדי יום. תודה לך על שהכנסת אותה לעולם שלך.

— מאט מולנווג

התקנה - חמש דקות קצרות

ברוב המקרים, ההתקנה של וורדפרס יכולה להתבצע כולה דרך הדפדפן. אם פעולות כמו עריכת קובצי PHP נשמעות לכם מדאיגות, אפשר פשוט להעלות את כל הקבצים של וורדפרס לשרת ולגשת לכתובת שלה בדפדפן. עם זאת, אי אפשר להתחמק מדברים כאלה לנצח...

 1. ראשית כל, יש לפתוח את הקובץ שהורדתם (wordpress-3.3-he_IL.zip או wordpress-3.3-he_IL.tgz) בתיקיה ריקה, ולהעלות את כל הקבצים לשרת.
 2. בדפדפן, צריך לפתוח את הקובץ wp-admin/install.php בתוך התיקיה אליה העלתם את וורדפרס, ולמלא את ההוראות שתופענה על המסך.
  1. תהליך זה מייצר את קובץ ההגדרות של וורדפרס, שמכיל הגדרות להתחברות לבסיס הנתונים. אם מוצגת הודעת שגיאה או שהתהליך לא מסתיים בהצלחה, לא צריך לדאוג. זה פשוט לא פועל בכל השרתים, ואפשר לבצע את אותה פעולה באופן ידני בקלות. כדי לערוך את הקובץ בעצמכם, צריך לפתוח את הקובץ wp-config-sample.php בעורך טקסט (כמו Notepad, לא כמו Word), ולמלא את פרטי ההתחברות לבסיס הנתונים.
  2. לאחר מכן, יש לשמור את הקובץ בשם wp-config.php ולהעלות אותו לשרת.
  3. לבסוף, אפשר להמשיך את תהליך ההתקנה האוטומטי בדפדפן, בכתובת wp-admin/install.php.
 3. אחרי יצירת קובץ ההגדרות, תוכנית ההתקנה תתחבר לבסיס הנתונים ותיצור בו את הטבלאות הנחוצות לפעולה של וורדפרס. אם תהליך זה נכשל, כדאי לוודא שהזנתם פרטים מדויקים בקובץ wp-config.php, ולנסות שוב. אם גם זה לא עובד, אפשר לבקש עזרה בפורום התמיכה, עם כמה שיותר מידע על הבעיה.
 4. כשבסיס הנתונים יהיה מוכן, תוכנית ההתקנה תבקש לבחור שם לאתר, ולהזין מספר פרטים בסיסים אודותיך. אין צורך לבחור סיסמה ושם משתמש בשלב זה - אם שדות אלה ישארו ריקים, הסיסמה ושם המשתמש שיבחרו יוצגו בעמוד הבא. כדאי לשנן את הסיסמה או לרשום את הסיסמה במקום בטוח.
 5. בסוף, ההתקנה תשלח אותכם לעמוד ההתחברות. ברקע, היא גם תשלח אימייל עם פרטי ההתחברות והקישורים הרלבנטיים. בכל מקרה, ההתקנה הסתיימה - מזל טוב!

שדרוג

שדרוג אוטומטי

החל מגרסה 2.7, וורדפרס תומכת בשדרוג אוטומטי:

 1. בתוך לוח הבקרה, יש לפתוח את העמוד wp-admin/update-core.php.
 2. זה הכל - רק צריך למלא את ההוראות שמופיעות בעמוד (מספר קליקים), ווורדפרס תעשה את כל השאר באופן אוטומטי.

שדרוג ידני

לשדרוג מגרסאות מוקדמות יותר של וורדפרס, צריך לבצע את השדרוג ידנית. זה לא מסובך בהרבה מהשדרוג האוטומטי, ובכל מקרה, צריך לעשות את זה רק פעם אחת - אחרי השדרוג הזה, את כל השדרוגים הבאים אפשר יהיה לבצע ישירות מתוך לוח הבקרה.

 1. ראשית כל, כדאי מאוד להכין גיבויים של בסיס הנתונים ושל כל הקבצים בתיקיה של וורדפרס בעברית.
 2. אחרי שהכל מגובה, אפשר למחוק את כל הקבצים הנוכחיים של וורדפרס - מלבד הקבצים שהעלתם או קבצים שעשיתם בהם שינויים, כמו התיקיות wp-content/themes‏, wp-content/plugins או wp-content/uploads. לאחר מכן, צריך להעלות במקומם את כל הקבצים של הגרסה החדשה.
 3. לסיום השדרוג, צריך לבצע שדרוג של בסיס הנתונים - בעמוד /wp-admin/upgrade.php.

שינויים בערכת העיצוב

אם עשיתם שינויים בערכת העיצוב של וורדפרס, ייתכן שיהיה צורך לעדכן אותם עבור הגרסה החדשה. אם שדרגת מגרסה 1.2 או מגרסה ישנה יותר, יש עמוד הוראות במיוחד עבורכם.

תיעוד ותמיכה בוורדפרס בעברית

רוב המידע לגבי הגרסה האנגלית רלבנטי גם לגרסה העברית, אבל עבור כל הסוגיות הקיימות רק בגרסה העברית, ועבור כל מי שמרגישים נוח יותר בעברית, קיימים מספר מקורות לתיעוד ותמיכה בוורדפרס בעברית.

הוויקי של וורדפרס בעברית
הוויקי של וורדפרס בעברית מרכז מידע אודות וורדפרס בעברית עבור משתמשים ומפתחים. אם חסר שם מידע אודות נושא מסוים, אפשר להוסיף אותו בעצמך.

קבוצת הדיון של וורדפרס בעברית בגוגל
קבוצת הדיון של וורדפרס בעברית בגוגל היא המקום הטוב ביותר לקבלת עזרה ממשתמשים ומפתחים של וורדפרס בעברית. כדי לעזור להם לעזור לכם, כתבו כותרות מפורטות ותמציתיות ללהודעות שלכם, ותארו את השאלות באופן המדויק ביותר.

תיעוד ותמיכה בוורדפרס באנגלית

מספר מקורות מידע מקוונים מכילים אוצר בלום של תיעוד ותמיכה בוורדפרס.

The WordPress Codex
"הקודקס" הוא כמו אנציקלופדיה גדולה של כל מה שקשור לוורדפרס. זהו המקור המקיף ביותר למידע על וורדפרס.
בלוג המפתחים
עדכונים וחדשות שקשורים לוורדפרס. התראות על פוסטים חדשים יופיעו בלוח הבקרה, אבל בכל זאת כדאי להרשם ולבדוק לעיתים קרובות.
WordPress Planet
"The WordPress Planet" הוא מעין קורא RSS שמאגד חדשות על וורדפרס מכל רחבי האינטרנט.
הפורומים של WordPress
הפורומים פשל וורדפרס עילים מאוד ומארחים קהילת מתשמשים גדולה שתוכל וודאי לעזור.
ערוץ IRC של WordPress
ערוץ צ'אט מקוון שמיועד לאנשים שמשתמשים בוורדפרס, ומדי פעם גם לסוגיות תמיכה. בקישור הנ"ל נמצא רוב המידע הנחוץ בשביל להתחבר אליו (irc.freenode.net #wordpresss)

דרישות מערכת

רישיון

וורדפרס בעברית מופצת תחת רישיון GPL. הרישיון המלא נמצא בקובץ license.txt.

Copyright

WordPress is released under the GPL (see license.txt).